Studentica Ena Karić na ljetnoj školi fizike [kratki izvještaj]

Ena Karić, studentica 4. godine na Odsjeku za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Tuzli je protekla dva ljeta imala priliku da svoja znanja stečena tokom studija fizike primjeni i proširi radeći u oblasti nuklearne fizike.

Tokom 2023. godine, Ena je učestvovala na ljetnoj školi fizike pod nazivom “Physics in Ljubljana”, koju organizuje Fakultet za matematiku i fiziku Univerziteta u Ljubljani. Kroz ovo intenzivno edukativno iskustvo, imala je priliku upoznati se s različitim istraživačkim odjelima Instituta Jožef Stefan. Uz mentorstvo stručnjaka Departmana za reaktorsku fiziku, uključena je ove godine u projekt fokusiran na numeričku analizu nuklearnih materijala, što joj je omogućilo primjenu teoretskog znanja u praksi. Rad na ovom projektu, kojem je posvetila dva mjeseca ovog ljeta, nije samo proširio njeno razumijevanje kompleksnih istraživačkih procesa, već joj je omogućio da ovlada naprednim računalnim alatima i metodama koje će joj biti neophodne u budućem istraživačkom radu. Ovaj dvomjesečni rad okončan je prisustvom na konferenciji NENE2024, gdje je Ena imala priliku pratiti najnovija dostignuća u oblasti i povezati se s naučnicima iz cijelog svijeta.

U nastavku nekoliko fotografija sa Enine ljetne škole…

Reaktorska fizika, ili fizika reaktora, je grana nuklearne fizike koja se bavi proučavanjem nuklearnih reaktora, njihovog rada, konstrukcije, i ponašanja u različitim uslovima. Fokusira se na procese fisije (cijepanja atomskih jezgara) u gorivima kao što su uranijum ili plutonijum, kontrolu i održavanje lančane reakcije, te prenošenje toplote. Ova grana fizike je ključna za projektovanje sigurnih, efikasnih i ekonomičnih reaktora, koji mogu biti korišteni u energetskim postrojenjima, medicinskim istraživanjima, industriji ili za vojnu upotrebu.

Nuklearni reaktori su složeni sistemi koji zahtevaju precizno upravljanje neutronskim tokovima i reakcijama kako bi se sprečili incidenti ili nesreće. Reaktorska fizika proučava raspodjelu neutrona, upotrebu kontrolnih šipki, moderatore, hlađenje, zaštitu od radijacije i mnoge druge aspekte koji doprinose sigurnom radu reaktora.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *